How much?

1). I buy 6 teacakes for 78p how much is 1 teacake?

2). I buy 12 pencils for £1.68 how much is 1 pencil?

3). I buy 8 key rings for £9.20 how much is 1 key ring?

4). I buy a box of 6 cereal bars for £1.98 how much would 2 cereal bars cost?

5). I buy 50 balloons for £3.50 how much would 22 balloons cost?

6). I buy 8 pencils for £1.56 how much for 4 pencils?

CHALLENGE: I buy 6 pencils for 48p, I buy 3 pencils and 1 pen for 49p. How much does the pen cost?

Answers:

1). 13p

2). 14p

3). £1.15

4). 66p

5). £1.54

6). 78p

CHALLENGE: 1 pen costs 25p